Artykuły

 Propozycje zabaw rozwijających artykulację dzieci z opóźnionym rozwojem mowy

Krótki wstęp

Wiele dzieci w wieku przedszkolnym przejawia trudności związane z prawidłową artykulacją. Jeśli jednak trudności te utrzymują się warto coś zrobić.

KTO PYTA, NIE BŁĄDZI!

Dziecko zadaje pytania, czasem zadaje ich tak dużo, że trudno na wszystkie odpowiedzieć. Dorosły zadaje pytania dziecku, bardzo różne. Często są to pytania „sprawdzające” – gdy pytamy oczekując jednej, właściwej odpowiedzi. Jak pytać aby wzbogać wiedzę i zachęcać do refleksji? Jak zachęcić dziecko do poszukiwania odpowiedzi? Jakie pytania zadać by pomóc dziecku rozwiązać jego problem?

W księgarniach można zakupić BITY ORTOGRAFICZNE, które przygotowałam z moją córką Zosią. Zamieszczamy na stronie przewodnik do BITÓW. Jest w nim kilka myśli związanych z uczeniem się ortografii, oraz instrukcja korzystania z nich w domu i w szkole. Do poczytania dla wszystkich, którym nie jest obce pytanie: jak się to pisze? Jak to zapamiętać? I … jak pomóc mojemu dziecku, które znowu przyniosło jedynkę z ortografii? Mamy nadzieję, że BITY ORTOFGRAFICZNE  okażą się pomocne.

{youtube}eoKIyM6sGN8|198|149{/youtube}

Bunt dwulatka to przejaw prawidłowego rozwoju. Warto mieć tę myśl w głowie aby przetrwać okres krzyków, tupania i innych trudnych zachowań:) Negatywizm czyli jawny opór wobec nakazów dorosłego i czynne przeciwstawianie się poleceniom, wyrażane za pomocą napadów płaczu i ataków złości uznaje się za przejawy rozwoju poczucia niezależności i poszukiwanie granic własnego „ja”.  W tym samym czasie rozwijają się także pozytywne przejawy rozwoju samowiedzy oraz kompetencji emocjonalnych – choć mniej spektakularne niż bunt