Kilka sprawdzonych pomysłów na rysowanie z najmłodszymi

      1.   Dobre narzędzia.

Warto kupić dziecku dobre miękkie kredki. Jeśli damy dziecku wybór samo nam pokaże, którymi jest mu łatwiej bawić się w rysowanie. Na początek polecam pastele, ponieważ nie trzeba mocno dociskać by pozostawiały po sobie ślad, a przecież zostawienie na białej kartce jakiegoś śladu to już tworzenie. Po jakimś czasie można spróbować wprowadzić drewniane grube kredki. Raz na jakiś czas można pozwolić dzieciom używać pisaków, które są ciekawym urozmaiceniem naszych zabaw.

Papier na początek koniecznie większe kartki, tak by nie ograniczać dziecku ruchów. Większość dzieci właśnie z tego powodu wybiera ściany J Jeśli pozwolimy dziecku malować po ścianie w określonym miejscu (zaznaczony kawałek ściany w jego pokoju), uchronimy resztę mieszkania. Jednocześnie damy mu szanse na twórczą aktywność. Po jakimś czasie warto kupić ryzę papieru ksero i pozwolić dziecku tworzyć. W tym okresie nie warto tłumaczyć: oszczędzaj papier. Wszystko co tworzy to dzieło sztuki. Duże arkusze papieru pakowego też świetnie nadają się do naszych zabaw. Stare kalendarze, pocięte kawałki tektury (z dużych pudeł). Dlaczego warto zadbać o różnorodność w doborze narzędzi? Dziecko rysując na różnych powierzchniach musi używać innego nacisku kredki, w ten sposób rozwija sprawność grafomotoryczną. Różny sposób ustawienia kartki pomaga w ćwiczeniu koordynacji.

 

2.Atmosfera w czasie tworzenia.

Dziecko powinno wiedzieć, że kiedy rysuje jest artystą. Jego rysunki są dla nas ciekawe. Zachwycamy się każdą kreską. Wieszamy rysunki na lodówce tudzież w innych miejscach naszego domu. Niech powstaje domowa galeria naszego małego artysty. Niech rodzina ogląda i podziwia :)

            3.Wszyscy rysujemy.

Jeśli chcemy by dziecko rysowało, sami nie możemy bać się kredki. Dajmy się ponieść wyobraźni. To nic, że nam nie wychodzi. Dziecko nas nie ocenia, ale cieszy się z razem spędzonych chwil. Poza tym rodzi się w nim poczucie- rysowanie jest przyjemne.

4.Inne narzędzia.

Dla niektórych małych artystów należy zacząć wprowadzać nowe narzędzia. Może to być tablica do rysowania kredą, farby, węgiel.

5.Inne atrakcje.

Włączamy muzykę i bawimy się w bazgranie przy muzyce.

Po wizycie w muzeum bawimy się w malarzy. Specjalnie zaaranżowane otoczenie może nam znacznie pomóc – krzesła jako sztalugi i fartuchy (koszule taty).