Artykuły

Idealna mama- czy to możliwe?

Wiara w siebie, przekonanie o swojej nieomylności, intuicja, wszystko to mówiło mi będziesz najlepszą matką na świecie.

Uważałam, że z moją wiedzą wychowanie dzieci będzie nie tylko przyjemne, ale jakże owocne. Wyobrażałam sobie sielankę kochającej rodziny i spokój domowego ogniska. Jak ja je dobrze wychowam, jestem pedagogiem dobrze zapoznałam się z psychologią rozwojową!. Oczywiście nie pozwolę żeby moje dzieci zachowywały się taj jak dzieci…tych czy tamtych. Moje dzieci będą grzeczne, mądre, doskonałe w każdym calu bo…ja będę doskonałą matką!

Rysunek dziecka podobnie jak słowo jest symbolem. Za jego pomocą, podobnie jak za pomocą słów, dziecko może przekazać komunikat, stworzyć narrację lub wyrazić własne przeżycia. Rysunek dziecka jest również świadectwem jego wiedzy o świecie ponieważ dziecko rysuje to co wie o świecie a nie to co widzi, stąd rysunki przedstawiają czasem budynki leżące na ulicy lub wnętrze domu widoczne przez ściany budynku. Analiza prac dziecka pozwala nam śledzić zmiany w jego postrzeganiu świata i tym samym dostarcza informacji o jego rozwoju poznawczym. Czy na podstawie rysunku możemy także, zgodnie z powszechnym przekonaniem odczytać ukryte pragnienia, lęki i marzenia dziecka?

Niezależnie od miejsca zamieszkania oraz języka komunikacji, dzieci bawią się. Ze względu na ilość czasu, którą poświęcają zabawie bywa ona określana jako „zawód dzieciństwa”. Często też zwraca się uwagę, że w zabawie dziecka tkwią źródła wielu jego późniejszych umiejętności. Czy to prawda? Dlaczego dzieci się bawią? Czy wszędzie na świecie dzieci się bawią? Czy ich zabawa wygląda podobnie? Czy bawią się tylko ludzie a może także zwierzęta? Jakie korzyści dzieci czerpią z zabawy? Czy dorośli mają wpływ na to jak dzieci się bawią?

Wychowanie to niełatwy temat. Jednocześnie dyskusja wobec stosowania kar, ich rodzaju i skutków jest jednym z bardziej poruszających tematów dla wielu rodziców i wychowawców. Pytanie brzmi nie tylko czy karać? choć od niego się zaczyna ale także jak to, co zrobię dziś będzie wpływać na przyszłość mojego dziecka.

Warto chwilę zastanowić się nad tym, co dziś w naszym społeczeństwie jest modą, trendem
w wychowaniu oraz jakimi danymi pochodzącymi z badań psychologicznych dysponujemy w kwestii stosowania kar w wychowaniu dzieci.