Zwyczaj słuchania muzycznych opowieści można wprowadzić już kilkumiesięcznemu dziecku. Wystarczy dobrze wybrać i włączyć. Oczywiście maluch nie będzie rozumiał od razu całej opowieści, ale z pewnością samo słuchanie sprawi mu wiele radości. Szczególnie polecamy Bajki Grajki, muzyczne opowieści wciągają nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Warto sięgnąć po Króla Bóla, Czerwonego Kapturka, Tadka Niejadka, Kota w butach, Tymoteusza Rymcimcim. Dlaczego warto? Rozwijamy umiejętność słuchania, koncentrację, pamięć i z pewnością wrażliwość muzyczną. Słuchanie nagranych bajek pomoże nam lepiej przygotować dziecko do szkoły.

Dlaczego? Dziecko zanim zacznie mówić musi nauczyć się słuchać. Rozpoznawać dźwięki,kojarzyć dźwięki z czynnością lub przedmiotem, szukać źródła dźwięków, wskazywać to źródło. Świat dźwięków jest tak bogaty, że ogarniecie go może być trudne. Dlatego naszym zadaniem jest wesprzeć dziecko w tej dziedzinie. Właśnie dlatego nasze babcie śpiewały dzieciom piosenki, potem uczyły jak robi krówka a jak pies. Wszystko po to by nadać dźwiękom znaczenie. MUUU- oznacza krowę, a UUU- samolot. Potem tylko czekać, aż dziecko samo zacznie próbować wydawać proste dźwięki łącząc je z sytuacją. Im więcej dżwięków potrafi skojarzyć tym szybciej nauczy się ich używać, a to już wstęp do rozwoju mowy. Czasem rodzice opowiadają, że ich dziecko jeszcze nie mówi, ale potrafi śpiewać. Używając mowy swoistej próbuje naśladować śpiew osoby dorosłej łącząc go z określoną czynnością, np. zasypianiem.

Czym zatem jest słuchanie bajek? Jest uwrażliwianiem na dźwięk, uczeniem słuchania. Więcej informacji na temat tego jak wspierać rozwój mowy, jak się bawić zanim dziecko zacznie mówić, już wkrótce.

SZYJEMY WORECZKI

Warto ... uszyć zabawkę

Zabawek w sklepie do wyboru do koloru, dlaczego wiec mielibyśmy uszyć zabawkę? Dla radości tworzenia i dla pokazania dziecku, że chcemy podjąć wysiłek, żeby zrobić coś dla niego. Własnoręcznie wykonana zabawka jest inna od wszystkich – dla konkretnego dziecka od jego rodzica. Można uszyć misia, lalkę, pociąg z kieszonkami, worek na skarby dla małego kolekcjonera lub… woreczki z grochem:) Sprawdziłam na sobie – woreczki z grochem to zabawka, którą można uszyć nawet gdy wcześniej nigdy nic się nie szyło:) A co zrobić z woreczkami? O tym w zakładce pomysły…