Dwulatek chce być w centrum uwagi. Zaczyna więcej rozumieć i chce być rozumiany. Potrzebuje zabaw z dźwiękiem, słowem, muzyką. Co to za dźwięk? Zabawa w muzykowanie, dyrygowanie orkiestrą! Eksperymenty z instrumentami własnej roboty. Ale też zabawy w których mogę coś dopasować, ułożyć, zrobić wieżę. Jestem sprawcą, wiem jak puścić autko ze zjeżdżalni. Wiem i pokażę mamie i tacie! Zobacz mamo tam jest ... Teraz zabiorę się za zabawę pisakami. Czy potrzebny mi papier? Nie wystarczy ściana :) Nie wolno? Dlaczego? Potrzebuję duuuużych kartek i duuużo papieru. Będę sobie sprawdzał jak to jest być malarzem. To są książki. Fajnie jak mama czyta. Fajnie jak tata się wygłupia przy lokomotywie. A może zrobimy teatrzyk? Lubię patrzeć na kukiełki.

 

Co to jest? Pokaż mi!! Daj mi! Ja chcę!!!

Twój maluch odkrywa świat. Rozgląda się wokół i widzi coraz więcej. Pobawcie się zatem tym co naturalne. Ułóżcie górkę z kamyków, polewajcie ją wodą, posypujcie piaskiem, róbcie małe doświadczenia. Jak to jest zrobić jeziorko? a może wrzucimy tam małe patyczki i to będą rybki? A rysowanie patykami po mokrej ziemi? Próbowaliście? Teraz zrobimy mały ogródek... Kto dalej rzuci szyszką?

Rowerek trzykołowy! Już czas na pierwsze kółka.

Moje małe rączki chcę coś zrobić. Masa solna? Farby i pędzle? A może czas na nożyczki? Dlaczego nie? Fascynuje mnie wrzucanie małych przedmiotów do pojemników, mieszanie w garnkach, poznawanie dotykiem.