Już wkrótce NOWE ZABAWY pracujemy nad tym. Tymczasem ku zachęcie, warto samemu wymyślać zabawy dla swojego dziecka. Oto jedna z nich: "cmok, cmok, cmok, cmok, cmok, cmok (dotykamy palcem policzka, brody i różnych miejsc na twarzy dziecka), ugryzł w ucho ....(Stasia) smok (delikatnie szczypiemy w ucho naszego małego smyka). "  Niby nic takiego, ale już po kilku powtórzeniach maluch sam nadstawia buzię i czeka na cmok, cmok. Rozwija się jego pamięć i mowa, pewnie już za chwilę sam powie "cmok".

 

{youtube}6Rf9-l0I930|220|165{/youtube}

 

Zabawy paluszkowe to nie tylko kontakt z dzieckiem i chwile radości, to czas w którym mały człowiek staje się uczestnikiem dialogu. Już po kilku powtórzeniach uczy się kolejności wykonywanych czynności i ich wyczekuje. Czeka na nasz ruch czyli słucha, czasem wykonuje samodzielnie jakiś ruch patrząc na reakcję dorosłej osoby. Jeszcze nie mówi, ale dzięki zabawom paluszkowym może rozmawiać :) A rozmawiać warto od najmłodszych lat. Warto pamiętać, że dzieciom nie robi różnicy zmiana w tekście. Każdy może sam ułożyć taką zabawę. Wystarczy trochę poćwiczyć na sobie. Im młodsze dziecko tym mniej tekstu i mniej skomplikowane ruchy. Roczny maluch będzie patrzył i powtórzy tylko element. Dla tego wieku sprawdzają się zabawy, podczas których możemy malca połaskotać. Im starsze dziecko tym bardziej złożone zabawy. Starsze dziecko (już od drugiego roku życia) może powtórzyć zabawę złożoną z kilku gestów.  Celem zabaw paluszkowych dla starszych dzieci jest już nie tyle dialog, ale gimnastyka paluszków. Tak by w niedalekiej przyszłości małe rączki mogły sprawniej posługiwać się kredką.  Inspiracje do zabaw paluszkowych można czerpać z wielu książek z zabawami dla dzieci (np. Zabawy paluszkowe  Krzysztof Sąsiadek wyd. Media Rodzina).

 

Przykłady zabaw paluszkowych:

1.Tu sroczka kaszkę warzyła. Ogonek sparzyła. Temu dała na miseczkę, temu na łyżeczkę, temu do garnuszka, temu w skorupeczkę. A dla tego nic nie miała. Frrr po więcej poleciała.

2. Idzie myszka do braciszka tu wskoczyła, tu się skryła.

Więcej zabaw w polecanej książce "Zabawy paluszkowe". Tam też pomocne ilustracje - jak się bawić w konkretne zabawy.