Po Bronson, Ashley Merryman Rewolucja w wychowaniu Wydawnictwo Świat Książki

Popularnonaukowa pozycja pokazująca co nowego na froncie badań nad rozwojem dzieci oraz jakie praktyczne implikacje niosą ze sobą wyniki prezentowanych badań. Czy zawarta w niej wiedza jest podstawą do rewolucji? Na pewno może zmienić pewne utarte przekonania na temat tego jak postępować z dziećmi.

 

 

Lisie Elliot. Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł dziecka w pierwszych pięciu latach życia. Wydawnictwo Media Rodzina

Popularnonaukowa książka dotycząca neuropsychologii dziecka. Dla wszystkich, którzy chcą znać odpowiedź na pytania jak i dlaczego przebiega rozwój, jakie mechanizmy wyjaśniają zmiany w funkcjonowania dziecka od noworodka do przedszkolaka. Autorka w fascynujący sposób łączy naukową opowieść o dojrzewającym mózgu z opisem zachowania dziecka. W książce można znaleźć odpowiedzi na temat jak rozwija się wzrok, słuch i pamięć dziecka.

Alison Gopnik, Andrew N. Meltzoff, Patricia K.Kuhl. Naukowiec w kołysce. Wydawnictwo Media Rodzina.

Fascynująca opowieść o tym jak dziecko odkrywa świat wokół siebie - świat przedmiotów i innych ludzi. Książka dla wszystkich – rodziców i innych fascynatów rozwoju małego dziecka. Autorzy to czołowi badacze rozwoju, w książce w sposób ciekawy i bardzo przystępny przybliżają wyniki współczesnych badań nad rozwojem małych dzieci. Książka popularnonaukowa a wciągająca jak dobra powieść.

 

Theodor Hellbrügge. Pierwsze 365 dni życia dziecka. Wydawnictwo Fundacja „Promyk Słońca”.

Książa powstała wiele lat temu ale jak żadna inna wspiera rodziców w obserwowaniu rozwoju najmłodszych dzieci. W książce opisane są umiejętności stanowiące kroki milowe w rozwoju niemowlaka. Większość ilustrowana zdjęciami. Książka pomaga dostrzegać to, co nowe w rozwoju psychoruchowym w każdym z pierwszych 12 miesięcy życia dziecka, redukując niepokój rodzica czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Taki też był cel przyświecający jej powstaniu.

 

Carl Honore Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój.

tyt. wstępu: "Zarządzanie dzieciństwem".

Autor z niezwykłą wnikliwością zadaje pytania dotyczące wychowania dzieci, ich dzieciństwa. Na wiele z nich nie ma jednej odpowiedzi. Można powiedzieć takie są znaki czasów, ale czy aby na pewno takie dzieciństwo to jest to czego potrzebują nasze dzieci? Jednocześnie książka napisana przez rodzica z pewną dozą humoru sprawia, że czyta się jednym tchem. C. Honore wytyka błędy, ale pod wieloma z nich sam się podpisuje. Nie potępia, ale wskazuje możliwe skutki. Jest trochę głosem dzieci, które gdyby tylko miały więcej czasu :) pewnie udałoby im się powiedzieć: "dajcie nam święty spokój".

Książka dla każdego rodzica, nauczyciela, wychowawcy. Każdego komu nie jest obojętne jak współczesny świat wychowuje dzieci. Warto przeczytać.

Jasper Juul Twoja kompetentna rodzina. Wydawnictwo MiND

 

Wychowanie dziecka to nie jest realizowanie z góry określonego planu. Czasem aż żałujeJ Jaki pisze Autor Kompetentnej rodziny: „Dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców, ale autentycznych ludzi (…), którzy może nie wiedzą wszystkiego, ale za to są stale gotowi, żeby się rozwijać. Jasper Juulnie daje recept, pokazuje za to co jest ważne, na nowo zadaje pytania o czasem niewłaściwie rozumiane pojęcia tj. granice, odpowiedzialność. Polecam dla szukających refleksji nad wychowaniem
i codziennością rodziny z dzieckiem.

Caroline Young. Rozwijamy umiejętności dziecka przez zabawę. Niemowlęta i maluchy. Wydawnictwo Publikat.

Caroline Young. Rozwijamy umiejętności dziecka przez zabawę. Wiek przedszkolny. Wydawnictwo Publikat.

 

 

Zgodnie z hasłem na okładce książki stanowią praktyczny poradnik, skierowany do opiekunów małych(pierwsza część) i nieco starszych dzieci (druga część - przedszkolaki). Co ważne, poza propozycjami zabaw, można znaleźć mądre ich uzasadnienie, wskazanie co w zabawie jest istotne. Propozycje są dostosowane do codzienności rodzica z dziećmi, dużo zabaw można wpleść prawie mimochodem w rytm dnia. To ważne, bo czasem niesłusznie do wysiłku zniechęca nas myśl – to tyle trzeba przygotować, zrobić. A właśnie często niewiele trzeba aby zrobić coś naprawdę ważnego i dobrego. Potrzeba dobrej inspiracji… a może to aż tyle?

Poszukującym polecamy!